0

Sepetiniz

Sepette ürün yok.
İskoc Algae

ARJİNİN NEDİR NE IŞE YARAR

Arjinin Nedir?

Arjinin (arginin ya da arjinin diye de bilinir), bir tür amino asittir ve bildiğimiz üzere amino asitler proteinlerin “yapı taşlarıdır”. Bu amino asidi, özellikle sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde ederiz.

İhtiyacımız olan tüm temel aminoasitleri sağlayan bütün proteinlerin doğal olarak meydana gelmesine ek olarak arjinin, laboratuvar ortamında da üretilir. Böylece egzersiz performansına ve daha fazlasına destek olabilecek supplement olarak kullanılabilir.

Arjinin Nasıl Çalışır: Arjininin Görevi Nedir?

Tam olarak “esansiyel” bir amino asit olmasa da yani vücudun kendi başına üretemediği ve dolayısıyla dış kaynaklardan elde edilmesi gereken bir amino asit olsa da arjinin amino asidinin, özellikle yaşlanan bireylerde gerekli olduğu düşünülmektedir. Arjinin kullanımın en büyük yararlarından biri, kan akışını ve sirkülasyonunu destekleyebilmesidir. Vücutta, kan damarlarının genişlemesine neden olan nitrik okside dönüştürülür.

Arjinin, bağışıklık fonksiyonu, detoksifikasyon ve beyin üzerinde etkilere sahiptir. Arjininin bir başka önemli rolü ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır, özellikle büyüme ve enerji üretimi için hücrelere glikoz verilmesine yardımcı olan yararlı büyüme hormonlarının ve insülinin üretiminde rol oynar. Bu rolü ile arjinin fiziksel performans, dayanıklılık ve güç artışı ile ilişkilendirilir.

Arjininin yeteneklerini biraz daha incelemek, nitrik oksidin (NO) vücutta nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur. Nitrik oksit hem bitkilerin hem de hayvanların ürettiği doğal bir reaktif gaz türüdür. arjinin amino asidi ve nitrik oksit sentazı (arjinin öncüsünü alarak) kullanılarak oluşturulur ve aslında birçok farklı kimyasal reaksiyonlardan oluşan bir ürün türüdür. Endotelyal hücreler (tüm kan damarlarının içini kaplayanlar), kanın serbestçe akmasını sağlamada gerekli olan yeterli miktarda nitrik oksidi oluşturmak için arjinine ihtiyaç duyarlar.

Egzersiz Performansını Arttırma

Arjininin kan akışını etkili bir şekilde geliştirdiği bilinmektedir, bu da kas ve eklem dokularına besin ve oksijen getirilmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki arjininin yardımıyla, egzersizden daha fazla yarar sağlayabilir ve bu durumun tadını çıkarabilirsiniz.

Yeterli Miktarda Arjinin Alıyor Musunuz?

Herkes kendi başına bir miktar arjinin üretir, fakat ne kadar ürettiğiniz, yaşınız, iltihap seviyesi, arterlerin ve kalbin durumu, cinsiyet, diyet kalitesi ve genetik gibi faktörlere bağlıdır. Bir kimsenin arjininin optimal seviyelerini üretememesinin bazı nedenleri olarak: protein kaynakları az olan vejeteryan/vegan diyet uygulaması, proteinin metabolizesini zorlaştıran kötü bir sindirim sağlığına sahip olması, serbest radikallerin neden olduğu yüksek oksidatif stres düzeylerine (diyet, stres veya kirlilik nedeniyle) sahip olması, sigara içmesi ve genetik faktörleri sayabiliriz.

Vücudunuzun doğal olarak daha fazla arjinin ve nitrik oksit üretmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için, bütün, gerçek yiyeceklere dayalı bir diyete, özellikle de tüm amino asitle çeşitlerini içeren “temiz” protein kaynaklarına odaklanmalısınız. Tam proteinler en faydalı olanlardır çünkü, size sadece arjinin amino asidini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kas dokusu büyümesi ve uygun nörotransmitter fonksiyonuna yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan diğer tüm amino asitleri de sağlarlar.

Besleyici somon gibi yabani avlanan balıklar, harika bir seçenektir çünkü bu tür balıklar arjinine ek olarak, kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olan iltihaplanma karşıtı etkisi olan omega-3 yağ asitlerini de bizlere sağlarlar. Eğer vejeteryansanız veya laktoz intoleransı belirtilerinden muzdaripseniz, hayvansal kaynakların dışında arjinini; kuruyemişler, hindistancevizi ürünleri, deniz sebzeleri veya tam tahıllar ve baklagiller gibi kaynakları tüketerek elde edebilirsiniz. Esasen, protein bakımından yüksek olan herhangi bir gıda, biraz arjinin sağlar ancak daha yoğun protein kaynakları en iyisidir.

Arjinin içeren en iyi doğal kaynaklardan bazıları şunlardır:

Yumurta

Kültürlü yoğurt, kefir ve çiğ peynirler gibi süt ürünleri (mümkün olduğunda organik ve çiğ süt ürünlerini seçin)

Otla beslenen sığır eti veya et ve mera yetiştiricili kümes hayvanları (hindi ve tavuk dahil)

Karaciğer ve organ etleri (tavuk karaciğeri gibi)

Yabani avlanan balık

Susam çekirdeği

Kabak çekirdeği

Ay çekirdeği

Deniz yosunu ve deniz sebzeleri

Spirulina

Brezilya fındığı

Ceviz

Badem

Hindistan cevizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Awesome Work

You May Also Like

×