0

Sepetiniz

Sepette ürün yok.
İskoc Algae

HANA Spirulina

Annesini karaciğer kanserinden kaybetmiş, babası bağırsak kanseri ile mücadele eden genç bir avukatın kanserle savaşma idealinin sonucu olarak tamamen tavizsiz ilkeler, bilimsel temel ve çalışmalar ile üretilmektedir.

Spirulina Nedir?

Spirulina, mavi-yeşil; sıcak, alkali taze sular içinde yetişen basit, tek hücreli bir alg türüdür.

Spirulina, yüksek kaliteli konsantre gıdaları diğer alglerden daha verimli bir şekilde sentezleme kabiliyetinden dolayı “geleceğin yemeği” olarak gösterilmektedir.

En önemlisi, spirulina % 65 ila 75 oranında tam bir proteindir ve tüm gerekli amino asitler mükemmel dengededir. Karşılaştırıldığında, sığır eti sadece yüzde 22 protein.

Ayrıca, spirulina genellikle sadece hayvan dokularında bulunan, B12 vitamininin birkaç bitki kaynağından biridir.

Bir çay kaşığı spirulina, B12 vitamininin Tavsiye Edilen günlük gereksinimin 2 / 3’sini sağlar ve yaklaşık olarak aynı miktardaki bu vitaminin, mevcut sığır eti karaciğerinin bir porsiyonunda bulunan mevcut insan formunu içerir.

Spirulina İçeriği

Proteinler:

Mavi-yeşil algler ve özellikle Spirulina, birkaç nişasta depolama hücresi ve hücre zarı proliferasyonu ile primitif bir yapıya sahiptir, fakat zengin miktarlarda ribozomlar, protein üreten hücresel canlılardır.

Hücresel bileşenlerin bu özel düzenlemesi, hızlı fotosentez ve proteinlerin oluşumuna izin verir.

Sert hücresel duvarların olmaması, Spirulina proteininin, organizmaları tüketerek hızlı ve kolay bir şekilde asimile olmasını sağlar.

Bu proteinler biyolojik olarak tamamlanırlar, yani bütün esansiyel amino asitleri uygun oranlarda sağlarlar.

Ayrıca, spirulina gerekli tüm amino asitleri et veya soya proteinden daha kolay sindirilebilen bir formda sağlar.

Spirulina’da bulunan temel amino asitler ve etkileri:

ISOLEUCINE : Vücutta optimal büyüme, zeka gelişimi ve azot dengesi için gereklidir. Diğer esansiyel olmayan amino asitleri sentezlemek için kullanılır.

LEUCINE : Beyin işlevinin uyarıcısı , kas enerji seviyelerini arttırır.

LYSINE : Kan antikorlarının yapı taşı, dolaşım sistemini güçlendirir ve hücrelerin normal büyümesini sağlar.

METHIONINE : Karaciğer sağlığını koruyan önemli lipotropik (yağ ve lipit metabolize edici) amino asit. Anti-stres faktörü, sinirleri yatıştırır.

FENİLALANİN : Tiroid bezi tarafından gerekli olan metabolizma hızını uyarır tiroksin üretimi.

THREONINE : Bağırsak yetkinliğini ve sindirim asimilasyonunu geliştirir.

TLPTOPHANE : B vitaminlerinin kullanımını arttırır, sinir sağlığını iyileştirir ve duyguların stabilitesini artırır. Sakinliği teşvik eder .

VALINE  : Zihinsel kapasiteyi ve kas koordinasyonunu uyarır.

Spirulina tarafından temin edilen esansiyel olmayan amino asitler ve etkileri:

Spirulina on iki temel olmayan amino asitten on tanesini sağlar. Bununla birlikte, eğer bu mükemmel protein bileşenleri, besin kaynaklarında kolayca ve tamamen mevcut ise, vücuda daha iyi servis edilir, çünkü hücreler; enzimler, proteinler, hormonlar, beyin kimyasalları ve diğer metabolizma ürünleri üretirken tüm amino asitler el altında olmalıdır.

ALANINE : Hücresel duvarları güçlendirir.

ARJİNİN : Seminal sıvı olarak erkek cinsel sağlığı içinyüzde 80 önemli olan arjinindir. Ayrıca kanın detoksifiye edilmesine yardımcı olur.

ASPARTİK ASİT : Karbonhidratların hücresel enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

CYSTINE : Kan şekerini ve karbonhidrat metabolizmasını stabilize eden pankreatik sağlığa yardımcı olur. Bazı gıda alerjisi ve hoşgörüsüzlük belirtilerini hafifletmek için kullanılmıştır .

GLUTAMİK ASİT : Glikoz ile beyin hücreleri için başlıca yakıtlardan biridir. Alkol için özlemi azaltmak ve ruh sağlığını stabilize etmek için kullanılmıştır.

GLYCINE : Hücrelerdeki enerji ve oksijen kullanımını destekler.

HISTIDINE : Özellikle işitsel organlarda sinir rölelerini güçlendirir.

PROLİN : Glutamik asitin bir öncüsüdür.

SERİN : Sinir liflerini çevreleyen koruyucu yağlı kılıfların oluşmasına yardımcı olur.

TYROSINE : Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve hipotalamusta açlık merkezlerini bastırır. Fenilalaninden sentezlenebilir. Güneş yanığından korunma dahil olmak üzere, saçın ve cildin uygun renklendirilmesinde yer almıştır.

Mineraller:

Proteinler yaşamın yapı taşları olmasına rağmen, birçok iz mineralleri sağlık ve metabolizmayı derinden etkileyebilir.

Spirulina temiz alkali sularda büyüdüğü için, birçok mineral ve türev bileşiği hücre yapısına dahil eder ve sentezler.

Spirulina tarafından doğal organik formlara dönüştürülür, mineraller amino asitlerle şelatlanır ve bu nedenle vücut tarafından daha kolay asimile edilir. Çoğu zaman insanlar sağlığa yararı olmayan büyük miktarlarda inorganik mineralleri yutmuşlardır, çünkü vücut bu uyumsuz biçimlerle ne yapacağını bilmemektedir.

Aslında, inorganik minerallerin organik formların emilimini engelleyebileceği ve sonuçta mineral eksikliği hastalıklarına yol açabileceğine dair kanıtlar birikmektedir

POTASYUM : Vücut elektrolit dengesini düzenleyen önemli bir mineraldir. Eksiklik kalp durmasına, hipertansiyona, adrenal yorgunluğa ve kas çökmesine neden olabilir.

KALSİYUM : Vücuttaki en bol mineral, özellikle kemik ve diş sağlığı için önemlidir, ancak kaslara nöral şanzımanlarda da rol oynar.

ÇİNKO : Ruh sağlığı, cilt rengi, prostat işlevi ve iyileşme kapasitesi üzerinde derin etkiler yaratan otuzdan fazla vital enzimatik reaksiyonun pivot noktası.

MAGNESIUM : Eksiklik, kardiyak düzensizlikler dahil olmak üzere spazmodik kas bozukluklarına yol açabilir. C vitamini, B vitaminleri ve proteinin asimilasyonuna yardımcı olur.

MANGANESE : Enzim sistemlerini çinko ile birlikte aktive eder. Nörotransmitter asetilkolinin aktivitesini teşvik eder ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olur.

SELENIUM : Yaşlanma, zararlı oksidasyon ve serbest radikal oluşumunu geciktirir, karsinojenlerin toksik etkisini azaltır ve kardiyak etkinliği artırır.

DEMİR : Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinde bulunan oksijen taşıyan kan pigmenti olan hemoglobin oluşumunu destekler. Demir eksikliği, üreme yıllarında kadınlar arasında en yaygın olanıdır.

FOSFOR : Kemik yoğunluğunu korumak için kalsiyum ile çalışır. Karbonhidratlar ve B vitaminleri niacin ve riboflavin sindirmeye yardımcı olur.

Vitaminler

PYRIDOXINE veya B6 : Proteinin parçalanması ve asimilasyonunda yer alır. Kalp sağlığını korur, ödemi azaltır ve kadın hormon düzeylerini dengeler. Carl Pfeiffer, B6’nın mineral çinko ile birlikte, bazı şizofreni formlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

BIOTIN : Karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan belirli biyokimyasal reaksiyonlar sırasında CO taşıyan bir enzim . Diğer B-kompleks vitaminlerinin asimilasyonunda bir ko-enzim olarak da rol oynar. Biotin çiğ yumurta akı ve bir çeşit çiğ balık yerken yok edilir.

COBALAMIN veya B12 : Tüm vitaminlerin sebze kaynaklarından elde edilmesi en zor olanıdır. Tek bir Spirulina porsiyonu günde 1,5 ila 3 mcg Önerilen Günlük gereksinimini kolayca karşılıyor. B12 eksikliği, pernisiyöz anemi, sinir dejenerasyonu, prematüre yaşlılık, belirgin yorgunluk ve şizofreniye benzeyen akıl hastalıkları ile sonuçlanır.

 PANTOTENİK ASİT : Adrenal bezler tarafından kolesterol ve C vitamini ile birlikte kullanılan “stres” vitamini, fiziksel ve zihinsel strese yanıt olarak kortizon ve diğer steroidleri üretmektedir. Eksikliği, alerji, enfeksiyon ve artrit ve romatizma gibi dejeneratif hastalıklara karşı duyarlılığı teşvik eder. Ülser ve hipoglisemi de bu vitamin eksikliğiyle ilişkilidir.

FOLİK ASİT : Kırmızı kan hücrelerinde uygun hemoglobin oluşumu için
gereklidir. Eksiklik anemi, zayıf büyüme, cilt pigmentasyon bozuklukları ve saçın erken grileşmesi ile sonuçlanır.

INOSITOL : Karaciğer sağlığını koruyan ve özellikle aşırı dişi hormonları olan kanserojenleri detoksize etmeye yardımcı olan hayati lipotropik besin. Kan kolesterol seviyelerini normalize yardımcı olur. Kolin ile inositol, karaciğer tarafından lesitin üretmek için kullanılır. İnositol, niasin sonrası vücutta en fazla bulunan ikinci vitamindir. Son çalışmalar, inositolün biyotin ile saç derisi saçlarının kaybını azalttığını göstermektedir.

NIACIN : Alternatif bir form olan nikotinik asit ve niasinamid olarak da bilinir, niasin ruh sağlığı için gereklidir. Ortomoleküler psikiyatride tanınmış bir öncü olan Dr. Abram Hoffer, niasin kullanan şizofrenik semptomları tamamen ortadan kaldırdı. Doktorların reçete yazarken kullandıkları farmasötik bir metin olan Hekim Masası Referansı, niasin’i etkili bir kolesterol düşürücü ajan olarak kabul etmektedir.

 RIBOFLAVIN veya B2 : En yaygın vitamin eksikliğidir. Riboflavin ve katarakt, vizyon kaybı, gözlerin sulanması ve kontrol edilemeyen egzama ile sonuçlanır.

THIAMINE veya B 1 : Diyet karbonhidratının parçalanmasında bir ko-
enzimdir. Kandaki glukoz seviyelerini korur. Yetersizlik, zayıflık, kalp hasarı, abdominal distansiyon ve zayıf oksijenlenme ile sonuçlanır. Ciddi kıtlık ölümle sonuçlanır; kritik toksemi, metabolizmamış karbonhidrat fragmanlarından gelişir.

TOCOPHEROL veya E vitamini : Spirulina, saf buğday tohumu yerine gram başına daha fazla E vitamini içerir. Bu besin, kalp ve damar sağlığını korur, hücrelerin oksijenlenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir.

Bitkisel gıdalardaki bazı maddeler gerçek vitaminler değildir, ancak vücudun uygun vitaminleri sentezleyebildiği öncüleri sağlar. Spirulina’nın karotenoid bileşikleri, A vitamini üretmek için kullanıldıklarından bu doğaya sahiptir.

Gerçek A vitamini, önceden oluşturulmuş halde sadece karaciğer gibi hayvan kaynaklarında bulunur. Bu, bazen yağda çözünen ve vücuttan kolayca dışarı atılmadığı için toksisite ve aşırı dozla ilişkili A vitamini formudur.

Buna karşılık, bitkisel gıdalarda bulunan karotenoid kompleksleri sadece ihtiyaç duyulduğunda A vitamini haline dönüştürülür, böylece toksisitenin tehlikeleri en aza indirilir. Spirulina ve diğer algler, A vitamini öncüleri için temel bir kaynaktır – balık balıklarının A vitamini türetip konsantre olduğu alg karotenoidleridir.

Karotenoidler

Spirulina, A vitamininin yapılabileceği sarı / turuncu pigmentler kriptoksantin ve beta-karoten içerir. Spirulina, bu formlarda karotenoidler içerir:

Alfa-karoten

Beta karoten

Xanthophylis

cryptoxanthin

Echinenone

zeaxanthin

Lutein

Enzimatik pigmentler:

Spirulina’nın protein, mineral ve vitamin değeri etkileyici olsa da, bu dakika organizması yaşam için biyo-kimyasal açıdan önemli olan pigmentler açısından da zengindir. Pigmentler olmadan, organizmalar metabolizmayı dengelemek için gerekli olan birçok enzimi sentezleyemezdi.

Klorofil:

Spirulina’daki en görünür pigment, bitkiler için ortak olan yeşil bir molekül olan klorofildir. Güneş ışığının enerjisiyle çarptığında iyonları serbest bırakır. Bu serbest iyonlar proteinler, vitaminler ve şekerler oluşturan biyokimyasal reaksiyonları uyarmaya devam eder.

 Klorofil bazen insan kan hücrelerinde bulunan hemoglobin molekülüne benzerliğinden dolayı “yeşil kan” olarak adlandırılır. Aslında, her ikisi de pyrrole halkaları olarak adlandırılan neredeyse özdeş moleküler yapıdan oluşur ve her iki madde de bilim adamları tarafından “porfirin pigmentleri” olarak bilinir .

Fark, klorofilin özünde bir magnezyum iyonu içerdiği, hemoglobin ise bir demir molekülü içerdiği yönündedir. Magnezyum klorofil molekülüne yeşil bir renk verir ve diğer materyallerin sentezinde rol alırken, demir hemoglobine kırmızı bir renk verir ve porfirin molekülünün işlevini malzemelerin solunumuna ve bozulmasına değiştirir.

Klorofil yeterli demir ile yutulursa, magnezyumun bir hemoglobin molekülü verecek şekilde yer değiştirebileceğine inanılmaktadır. Japonya’daki deneyler, Spirulina’nın, muhtemelen klorofilin hemoglobine dönüştürülmesinden dolayı anemi üzerinde belirgin bir olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Tabii ki, Spirulina’nın yüksek besin yoğunluğu, özellikle kan yapıcı vitaminler B12 ve folik asit ve amino asitler de anemi vakalarının tedavisinde faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Awesome Work

You May Also Like

×